KASTAMONU’DAN AKÇAABAT’A DÜZENLENECEK BİSİKLET TURU START ALDI

TRABZON AKÇAABAT'IN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 100’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ KAPSAMINDA ORGANİZE EDİLEN BİSİKLET TURU CUMHURİYET MEYDANI'NDAN START ALDI!..

13 ŞUBAT 2018 / Fatih Başören

Trabzon Akçaabat'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıldönümü kapsamında organize edilen bisiklet turu 13 Şubat Salı günü saat 10.00'da Cumhuriyet Meydanı'ndan start aldı.

Akçaabat Belediyesi'nin Kastamonu Belediyesi işbirliğinde organize ettiği, tur çerçevesinde 10 milli bisikletçi, 617 kilometre pedal çevirecek.

13 Şubat Salı günü Cumhuriyet Meydanı’nda verilen start öncesi yapılan törene Kastamonu Valimiz Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanımız Tahsin Babaş, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz Erdoğan Akbıyık, kurum ve kuruluşların idareci ve temsilcileri katıldı.

Törende yapılan saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşımızın ardından başra Afrin’de yapılan Zeytin Dalı Harekatından şehit düşen kahraman askerlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimizin aziz ve mukaddes ruhları için Fatihalar gönderildi.

Proje organizatörü Osman Kalyoncu burada yaptığı açıklamada, Milli Mücadele yıllarında Trabzon'dan silah ve mühimmatın Polathane Gemisi ile İnebolu Limanı'na taşındığını söyledi.

Kalyoncu, “Trabzon ile Kastamonu'yu birbirine bağlayanın bu olduğu yaşatmak için bu organizasyonu gerçekleştirdik. Kastamonu bulunduğu konum itibari ile Karadeniz'in en önemli şehirlerinden bir tanesidir. Kastamonu'dan başlayacak olan bu organizasyon Doğu Karadeniz illeri geçilerek Trabzon'un Akcabat ilçesinde son bulacaktır" açıklamasında bulundu.

Bu organizasyona ellerinden gelen desteği sağladıklarını ifade eden Belediye Başkanımız Tahsin Babaş, "Tarihte kahramanlıkları ile dolu yurdumuzda her ilimizin kendine özgü bir kurtuluş bir kahramanlık destanı vardır. Trabzon'un Akcabat ilçesinin kurtuluş destenının yüzüncü yılı münasebeti ile böyle bir organizasyon gerçekleştiriliyor. Günümüzü ve şuanki ortama uygun bir organizasyon oldu.Buradan Akcabat'a selamlarımızı iletin" dedi.

Kastamonu ile Trabzon'un kaderinin birçok kez kesiştiğini dile getiren Valimiz Yaşar Karadeniz ise, "1461 yılı hem Trabzon'un hemde Kastamonu'nun Osmanlı topraklarına katılım yılıdır. O gün bugündür bu iki vilayemetimiz Türk yurdu olarak kalmıştır. Komşu vilayet olarak Türk milletine hizmet etmeyi sürdürmüşler. 1. Dünya Savaşı'nda işgal altına alınan Trabzon'un kurtuluş yılı 1918'dir. O kurtuluştan sonra ellerinde ki mühimmatı deniz yolu ile Kastamonu'ya ulaştırarak Anadolu'nun kurtuluşunda önemli rol oynamışlardır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Proje organizatörü Osman Kalyoncu Kastamonu Valimiz Yaşar Karadeniz’e teşekkür plaketi takdim etti.

Törenin sonrası Valimiz Yaşar Karadeniz ve Belediye Başkanımız Tahsin Babaş tarafından turun startı verildi. Start öncesi Akçaabat’a götürülmek üzere Kastamonu Valimiz Yaşar Karadeniz tarafından Türk Bayrağı, Belediye Başkanımız Tahsin Babaş ise Kastamonu toprağı bisikletçilerimize teslim edildi. Ayrıca Osman Kalyoncu’ya yine Valimiz tarafından Şehit Şerife Bacı heykeli verildi.

Kastamonu'dan yola çıkan 10 Milli bisikletçi sırasıyla Sinop, Samsun, Ordu ve Giresun'u geçerek Trabzon'a ulaşacak.